Paragraf Testi 3
Soru 1

(I) Özellikle gençlerin yakından takip ettiği sosyal medya artık hayatımızın bir parçası. (II) Adeta dijital dünyamız haline geldi. (III) Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medyayı kullanıyor. (IV) Sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyorlar. (V) Araştırmacılar, gençlerin sosyal medya kullanımı arttıkça daha az mutlu olmasında sosyal karşılaştırmanın etkili olduğunu savunuyor.

Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?

Soru 2

Bir araştırma sonucu bilim insanları spor yapmanın yeni öğrenilen bir bilginin hatırlanmasını kolaylaştırdığını buldu. Araştırmada 72 katılımcıdan, 90 tane nesnenin yerini öğrenmeleri istendi ve bu amaçla katılımcılara yaklaşık 40 dakika süre verildi.Daha sonra katılımcılar üç gruba ayrıldı; birinci grup öğrenme sürecinden hemen sonra, ikinci grup ise dört saat sonra spor yaptı, üçüncü grup ise herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmadı. Katılımcıların öğrendikleri bilgilerin ne kadarını hatırlayabildiklerini yani uzun süreli belleklerine aktarabildiklerini belirleyebilmek için 48 saat sonra bir test yapıldı.Araştırmacılar, test sırasında katılımcıların beyin etkinliklerini manyetik rezonans görüntüleme -MR- yöntemini kullanarak kaydetti.Sonuçta öğrenme sürecinden dört saat sonra spor yapan grubun diğer iki gruba göre öğrendikleri bilgileri doğru hatırlama konusunda daha başarılı olduğu anlaşıldı.
Bu parçada sözü geçen araştırmayla ilgili olarak,
I. Öğrenilen bilgilerin hatırlanmasında sporun etkisi vardır.
II.Öğrenme sürecinden dört saat sonra spor yapılırsa bilginin hatırlanması kolaylaşır.
III.Spor yapan insanların hafızaları daha gelişmiştir.
yargılarından hangilerine ulaşılabilir?

Soru 3

Olimpiyatlarda sekiz altın madalya kazanan ve neredeyse on yıldır erkekler 100 ve 200 metrede dünya rekorlarını elinde tutan Jamaikalı efsanevi kısa mesafe koşucusu Usain Bolt’un ayağında, ileri teknoloji yüzeylere uygun hafif ayakkabılar var. Tüm yarış hayatı boyunca, dünyanın en iyi koşullarında çalışmış bir atlet o. Yarışlara uçakla gidiyor ve onun için az yağlı, besin değeri yüksek yemekler yapan bir aşçısı var. Bolt’un zirveye oturduğu dönem, sporda steroidlerin de en çok kullanıldığı zamana rastlıyor. Hiçbir testte pozitif çıkmamış olsa da onun dönemindeki birçok Olimpik atlet üzerinde kuşkular var. Bolt, 2008 Pekin Olimpiyatları’nda 4×100 metre yarışında kazandığı altın madalyayı takım arkadaşlarından birinin dopingli çıkması üzerine geri vermek zorunda kalmıştı.
Bu parçada “Usain Bolt” ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine değinilmiştir?

Soru 4

Mimar Sinan’ın öyküsü buram buram ağaç kokan bir marangozhanede başlar. Ağırnas’ta doğan Sinan burada dülger (marangoz) olan dedesi Yusuf Ağa ve babası Katip Abdülmennan’ın yanında kümes, çardak ve su arkları yaparak mimari yolculuğunun ilk adımlarını atacaktır. Ağırnas’ın Sinan gibi bir mimarı yetiştirmiş olması ise asla bir tesadüf değil. Ağırnas; dehlizleri, mağaraları, yeraltı şehir kalıntılarıyla çok eski bir yerleşim bölgesidir. Ağırnas mimarisi ise klasik köy evlerinden farklı olarak özenle işlenmiş kesme taşlar ve kemerlerle alışılmışın çok üzerinde bir inceliğe sahiptir. Sinan da bu incelikteki evlerden birinde doğar ve bu estetik mimari ile kültürel doku içinde yetişir. O, Erciyes dağının doğal güzelliklerini ve eteklerinde bulunan sıra tepeler üzerindeki kubbeyi anımsatan yığma tümülüsleri seyrederek çocukluk dönemini geçirir. İşte bu köy onu, henüz bilmediği muhteşem geleceğine hazırlar. Gün gelecek Sinan köyüne duyduğu vefayı ise şu sözlerle ifade edecektir: “Köyüm olmasaydı ben de olmayacaktım. Beni köyüm yetiştirdi.”
Bu parçadan hareketle Mimar Sinan ile ilgili olarak,
I. Çocukluğunu geçirdiği yerin, mesleği üzerinde etkisi olmuştur.
II. Dede ve baba mesleğini sürdürmüştür.
III. İlk eserleri kubbe şeklindedir.
yargılarından hangilerine ulaşılabilir?

Soru 5

Çeviri otel odası gibidir, her çeviri okuru öyle ya da böyle bir yere götürür. Eleştirmenler istedikleri kadar çevirileri kıyaslayıp okuru yönlendirmeye çalışsın, bir eserin gençken okudukları eski çevirisinin iyi yanlarını övüp yeni çevirisinin yadırgadıkları iyiliklerini görmezden gelsin, yine de okur uygun bir otel odası bulur, seyahat edeceği yere seyahat eder. Okurun deneyimi her zaman önde gelir; eşsiz, beklenmedik ve benzersizdir. Belki eleştirmenin söylediğini yapıp ideal bir turist olur, belki son anda bulduğu bir otel odasının karşısındaki şarkılı türkülü bir lokanta ona bütün eleştirileri unutturur, kim bilir.

Bu parçada vurgulanmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 6

Kediler tüm evcil hayvanlar içerisinde bence en ilginç özelliklere sahip hayvanlar. Hem çok uyumlu, hem çok başına buyruk olmalarının yanı sıra insan hareketlerine verdikleri tepkiler ilginç. Bunu bakışlarından, ses tonundan az çok fark edebiliriz. Benim köpeklerle de çok yakın ilişkim var ama kedi ile beraber yaşayınca onların hastalıklara karşı tepkilerini daha net görebilme şansım oldu. Örneğin annemin banyoda düşmesinin ardından kedimizin uzun süre annem ne zaman banyoya girse gidip kapıda beklemesi çok ilginç bir durumdu. Başınıza kötü bir şey geldiğinde ilgilendiğiniz hayvanlar uzun süre sizi gözlerler.
Bu sözler aşağıdaki sorulardan hangisine yanıt niteliği taşımaktadır?

Soru 7

İçinde bulunduğumuz yüzyılın getirdiği rekabet kurallarının etkisiyle bir yere yetişme telaşında geçen günlük hayatın rutini, yavaşlıkla fark edilebilecek güzelliklerin kaçırılmasına ve o huzurlu keyfi geride bırakmamıza sebep oldu. Yavaşlık, çağımız insanının artık muhtaç olduğunu hissetmeye başladığı bir yaşam modeli. İnsanın çevresiyle ve kendisiyle iletişime geçememesi; kendisini zamanın akışına bırakamayışı, insanı hız ve tüketim kültürü içerisinde eritmeye başlayarak, pasif ve ne yaptığını bilemeyen bir nesneye dönüştürdü. İnsan, artık yaptığı işlerin tadını, acelecilikten ve hızlı yapışından dolayı gerçek anlamda duyumsayamıyor.
Bu parçada asıl anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 8

(I)Dünyanın en tehlikeli yollarında her gün binlerce araç seyahat ediyor. (II) Adeta kazaya davetiye çıkaran bu yollarda sınırlarını zorlayan kamyon ve tır şoförleri, buz tutmuş köprüler ve keskin virajlarda yol alırken en beklenmedik anlarda kendilerini akıl almaz durumların ortasında bulabiliyor. (III) Hata kabul etmeyen koşulların baskısı altında mücadele veren ekipler, onları kurtarıyor. (IV)Ters dönmüş tankerlerden yoldan çıkmış tırlara kadar birçok faciaya sahne olan bu yollar bazen bir ulaşım hattından ziyade cehennemi andırabiliyor. (V) Şoförlerin korkulu rüyası olan bu otoyollarda kazazedeleri kurtarma görevini üstlenen ekipler ise hem zamana, hem de fizik kurallarına meydan okumak zorunda kalıyor.
Yukarıdaki parçada numaralanmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?

Soru 9

Bedri Rahmi, Burgaz’a Sait Faik’i ziyarete gelmişti her zamanki gibi. Biraz yürüdüler, deniz kenarındaki küçük kahvede çay içtiler. Sait Faik balık tutmanın inceliklerini öğreniyordu ve adaya gelen dostlarıyla balığa gitmek istiyordu. -----------
Bu parça düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisiyle tamamlanabilir?

Soru 10

“Şiir yazarken, o şiiri yazmaktan başka bir şey düşünmedim hiç.” der Ülkü Tamer. Ne kuramlar, ne birtakım endişeler ne başka bir şey onu hiç ilgilendirmemiştir. “Şiirimin geldiği yolu da, gitmesi gereken yolu da düşünmedim, sadece yazdım. Ben değişirken şiirim de değişti.” demiştir. Turgut Uyar “Belki de asıl ustalık budur, her zaman acemi olmayı bilmek.” diyordu. Ülkü Tamer’in şiirindeki tavrı ve duruşu da tam olarak Uyar’ın ifadeleriyle örtüşür.
Bu parçadan Ülkü Tamer ile ilgili aşağıdakilerden hangisine ulaşılabilir?

Soru 11

Kuytu bir köşede boynu bükük duruyordu. Yorgun, masum, mahcup, buruk biraz da kırık… Göz göze geldik. İçimin sızısı dayanılmazdı. Yanına gittim. Boynunu okşadım. Yanağına öpücük kondurdum. Dilimin döndüğünce güzelliğini anlattım. İnsanların acımasızlığından bahsetti. Bende kimseye anlatamadıklarımı anlattım ona. Kirpiklerimdeki hüzünle göz göze geldik tekrar. Elimden bir şey gelemeyeceğini anladı. Kabullenmişlikle başını aşağıya indirdi.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?

Soru 12

Hayata masmavi bir denizin ortasından bakıyorum. Havada gezinen balık, deniz, çimen kokularının arasında yaşıyorum. Ayaklarım ıslak dalgaların içinde geziniyor. Mutluluk bu galiba.
Bu parçanın anlatımında,
I. İşitme
II. Görme
III. Dokunma
duyularından hangileri ile ilgili ayrıntılara yer verilmiştir?